Poradnik

Czyli jak osiągnąć optymalne rezultaty

 

Podjęcie ostatecznej decyzji 

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest podjęcie mocnej decyzji o tym, że chcemy schudnąć lub po prostu odżywiać się zdrowo. Kolejnym z nich jest unikanie wszelkiego rodzaju przekąsek oraz wszelkiego rodzaju napojów słodzonych. Najlepiej od razu pozbyć się ich z pola widzenia po to, aby nie „kusiły”.

 

Częstotliwość spożywania dań 

Dania należy spożywać średnio co trzy godziny, natomiast kolację 2-3 godziny przed snem. Częste, małe posiłki mają pomoc nam utrzymać niewielki objętościowo żołądek oraz nie dopuścić abysmy poczuli głód.  
 
Aby schudnąć trzeba jeść.

 

Posiłki są dla mnie zbyt duże/zbyt małe 

Jednym z kłopotów z regularnym jedzeniem jest to, że nie odczuwamy głodu, który by nam o tym przypomniał. By temu zaradzić, najlepiej przeanalizować rodzaj aktywności w ciągu dnia oraz nasze samopoczucie. Może sie okazać np. że w okresie ze zwiększoną aktywnością fizyczną potrzebujesz więcej kalorii. Lub w okresie w którym masz więcej pracy siedzącej Twój organizm może potrzebować ich nieco mniej.  

Pamiętajmy też, że objętość posiłków zależy w głównej mierze od ich zawartości. Większa zawartość tłuszczu i węglowodanów sprawiają, ze posiłek przy jednakowej kaloryczności jest objętościowo mniejszy.

 

Zmiana nawyków żywieniowych

Kolejnym jest zmiana nawyków żywieniowych- jeśli ktoś przez wiele lat nie jadał śniadań, a jego pierwszy posiłek wypadał około godziny 13, w pierwszych dniach wprowadzania zmian może odczuwać pewien dyskomfort oraz brak chęci do jedzenia. 

Jeśli co jakiś czas czujesz lekki głód, pij więcej wody.

Posiłki należy jeść powoli, pozwoli to zjeść mniej do momentu w którym poczujecie sie syci. 

Nie jedz przed komputerem, telewizorem. Spożywaj posiłki świadomie.  

Jeśli bez przerwy czujesz sie głody/a, może znaczyć, ze zbyt restrykcyjnie narzuciliście sobie dietę. Przy ostrych dietach jest trudniej wytrwać, dlatego też może warto wybrać dietę o nieco wyższej kaloryczności aby zapewnić sobie większy komfort i jednocześnie chudnąć zdrowo? 

 

Pij dużo wody

Dużo czyli około 1,5- 2 litrów dziennie, najlepiej z cytryną lub limonką. Najlepsze rezultaty jak odchudzające tak i prozdrowotne uzyskasz łącząc dietę z aktywnością fizyczną. Poprawi to nie tylko twoja kondycje fizyczna, psychiczna i umysłową, ale także ogólne samopoczucie. Zwiększy nawet poczucie pewności siebie! 

 

Zrezygnuj z napojów słodzonych

Czy wiesz ze puszka coli ma więcej kalorii niż pełnowartościowy kompletny obiad w Pudełkach Kury Domowej? *

Wysoko słodzone soki z kartonów wcale nie są lepsze. Często zawierają równie dużą ilość cukru jak cola. 

 

Jak spożywać posiłki aby otrzymać ich optymalny smak. Odgrzewać czy nie odgrzewać?  Oto jest pytanie.  

Cześć posiłków można spożywać bezpośrednio po wyjęciu z lodówki, natomiast inne- tak jak obiady, zupy czy jajecznice najlepiej smakują na ciepło.  Wszystkie owsianki smakują dobrze jak na ciepło, tak i na zimno.    

Posiłki mogą być odgrzewane w mikrofalówce bezpośrednio w pudelkach po zdjęciu wierzchniej folii. Polecamy jednak odgrzewanie potraw w piekarniku, po przełożeniu do odpowiedniego naczynia (np żaroodpornego) najlepiej pod przykryciem, aby potrawy niepotrzebnie sie nie przesuszyły. Owsianki i zupki natomiast najlepiej podgrzewać w garnku. Przy zupach kremach i ryżankach, gryczankach oraz owsiankach polecamy wlać na dno garnka odrobinę wody, zagotować ją i dopiero wtedy wlać gęsty płyn. Następnie podgotowac na wolnym ogniu, aż do zagotowania się.  Dzięki tej metodzie łatwiej zapobiegniesz przepaleniu się gęstych płynów przy podgrzewaniu.

 

 

 

 

 

*Przy dietach do 1500 kcal