Błonnik- Twój sojusznik w odchudzaniu.

| Kura Domowa Bistro
Składnik diety, który pomaga zachować zdrowie i formę.

"Błonnik to niezbędny składnik pokarmowy, który zapewni ci mnóstwo energii i pomoże zachować dobrą formę. Zacznij postrzegać układ trawienny jako motor twojego organizmu. Żeby dobrze funkcjonować, każdego dnia twój motor potrzebuje wody i błonnika. Bez tych dwóch podstawowych składników układ trawienny blokuje się, a twoja sylwetka nabiera objętości".

 

Kilka najistotniejszych właściwości błonnika:

 • Posiłek z dużą jego ilością szybciej syci i pozwala kontrolować nadmierny apetyt;
 • Błonnik rozpuszczalny (zawarty w owsie, życie, owocach, warzywach i otrębach) spowalnia wchłanianie węglowodanów i reguluje poziom insuliny, zapobiegając wahaniom poziomu cukru we krwi;
 • Odżywia „dobre” bakterie obecne w jelitach, które w zamian za to produkują witaminy;
 • Przyspiesza eliminację toksyn i oczyszczanie organizmu;
 • Dowiedziono również, że odpowiednie spożycie błonnika pomaga w walce z chorobami układu krążenia, obniża poziom cholesterolu i zapobiega chorobom jelit;
 • Błonnik usprawnia działanie układu trawiennego, a co za tym idzie poprawia wygląd skóry, dodaje włosom blasku, wzmacnia paznokcie i wyszczupla sylwetkę.


Według ekspertów każdy powinien zjadać ok. 25 do 30 g błonnika dziennie. Na szczęście nie jest to trudne do osiągnięcia. Wystarczy wzbogacić dietę o owoce, warzywa, sałatki, zboża, orzechy i wodę

Poniższa lista przedstawia zawartość błonnika w poszczególnych pokarmach:

duży ziemniak ze skórką - 4 g,
cztery figi - 4 g,
mango - 4 g,
85 g migdałów - 6 g,
porcja pełnoziarnistego makaronu - 7 g,
porcja groszku - 7 g,
100 g otrębów - 10 g,
200 g owsa - 10 g,
200 g pestek słonecznika - 10 g,
duży kalafior - 10 g.

Należy również pamiętać o piciu większej ilości wody, ponieważ dopiero te dwa składniki razem skutecznie usprawniają pracę układu trawiennego.

 

Jak w prosty sposób spożywać większa ilość błonnika

 • Rób szybkie koktajle. Zmiksuj kilka owoców z mlekiem, jogurtem lub sokiem owocowym. Juz wkrótce specjalne wydanie broszury z przepisami na pyszne soki i koktajle. Dla Was Kochani od Kury Domowej. :)
 • Lepiej  skrobać, niż obierać. Dlatego, że błonnik znajduje się głównie w skórkach owoców i warzyw oraz w łupinach zbóż. o ile to możliwe jedz owoce ze skórką. 
 • Wybieraj produkty pełnoziarniste. W nowoczesnym procesie oczyszczania łupiny zbóż są usuwane, a co za tym idzie zawarty w nich błonnik. Dlatego zawsze należy wybierać produkty pełnoziarniste: makaron, chleb, mąkę oraz ryż brązowy lub dziki.
 • Dorzucaj owoce i ziarna do posiłków. Owsianka z kawałkami truskawek, banana i kiwi oraz z garstką ziaren słonecznika lub sałatka do obiadu czy kolacji z ziarnami, zapewnią wystarczającą zawartość błonnika.
 • Kolacja przeważnie z warzywami. Dorzuć warzywa do swojej kolacji lub zrób sałatkę.
 • Warzywa na parze al dente. Gotuj warzywa na parze i jedz, kiedy są jeszcze chrupiące, rozgotowane warzywa tracą błonnik.
 • Zapomnij o... Jeśli chcesz czuć sie dobrze, zapomnij i ciastach i ciasteczkach z białą mąką, słodyczach, cukierkach, gotowych daniach, konserwach, fast foodach i przekąskach bogatych w tłuszcze i cukry - wszystkie te pokarmy są nie zawierają błonnika i spożywane w nadmiernych ilościach mogą blokować układ trawienny. 

 

 

Błonnik należy wprowadzać stopniowo, równocześnie zwiększając spożycie wody. Organizm musi przyzwyczaić się do nowego sposobu odżywiania. Efekty są widoczne już po kilku dniach

 

 

 

 

 

 

 

Fragmenty tekstów pochodzą ze strony www.portal.abczdrowie.pl